Aplikovaná introspekce: Podchyťte ego

11/22/2019

Sledovat sebe samotné objektivně je velice těžké, jelikož podvědomě během tohoto procesu chráníme představy o nás samotných, které si chceme udržet. Tyto představy dost často bývají překážkou mezi námi a naším autentickým já, na našem webu je vlastně nazýváme egem. Někdo si například chce (či chce aby si to mysleli ostatní) připadat jako génius v nějaké oblasti, tak se samoúčelně chová tak, aby si on či ostatní (nebo obě strany) tuto představu udrželi. Je možné, že to také děláte i když si to nemyslíte, proto se začněte intenzivně pozorovat. Krom pozorování vašeho ega se zároveň zaměřte i na vaši opravdovou identitu, tedy kým jste pod tím nánosem, který chcete za své opravdové "já" vydávat (o tom bude více v dalších článcích). A přemýšlejte o důvodech, proč svému skutečnému "já" dostatečně nevěříte - třeba jen zkrátka nedozrálo (článek coming soon, I guess). Aby však mohlo vůbec tuto příležitost dostat, je třeba odstranit ego.

Pro intenzivní a efektivní introspekci je dobré vést si nějaký kompletně soukromý deník. Jakmile ho začnete s někým sdílet, je tu riziko, že začnete zápisky v něm podvědomě upravovat. Což vaši introspekci může udělat neefektivní. Nepište si do něj jen faktické zápisky toho co se stalo, ale hlavně proč jste co udělali, jak jste se cítili, jak jste se cítit chtěli, proč jste se tak cítili atd... Pokud bude vašim cílem zničit ego a objevit svoji pravou identitu, zaměřujte se na momenty, kdy se tyto principy nejvíce projevují.

Rozpoznáte je podle toho, že vám během nich mnohem víc záleží na tom, jak situace dopadne, co si o tom či onom vašem výkonu budou myslet ostatní, jak je bude afektovat atd... Stručně, pokud máte nějaký sebeobraz, který chcete aby se o vás uchovával (či si ho chcete uchovávat vy), tak budete podvědomě mnohem "opatrnější" v situacích, kdy bude tento váš sebeobraz v sázce či se naskytne příležitost ho potvrdit. Například si chcete budovat reputaci génia, úchyla na pořádek, vůdce, feťáka... A tak si dáváte dobrý pozor, abyste tuto reputaci o sobě "zachraňovali" kde se dá a kdy se dá. Častokrát i sami před sebou. Naprosto logicky, pokud byste takovou reputaci měli přirozeně (vybudovanou vlastně jako vedlejší účinek manifestace vaší vnitřně motivované životní cesty), nemuseli byste si ji vynucovat a nejspíš byste o ní ani neuvažovali.

V praxi to pak vypadá tak, že například všem nenápadně (či naprosto okatě) strkáte pod nos vaše úspěchy (ať už intelektuální, kreativní, seuxální... Záleží na image, kterou si chcete budovat) či se ke všemu vyjadřujete jako experti nebo veteráni. Cílem všech těchto akcí je ochrana vlastního ega (nikoliv někomu poradit, sdělit zkušenost, pobavit... Může to být sekundární důvod), které však není vaší autentickou identitou. Ego je vlastně takový parazit, kterého si sami uchováváme a živíme, s tím že nám dodává pocit falešné validace.

Během zápisků k sobě buďte nemilosrdně upřímní, například si napište něco jako "Dnes jsem dělal machry před kámošema, kolik holek jsem ojel. Chci prostě aby mi to záviděli a aby mě považovali za největšího baliče a kundolapa v hoodu. Dělám to častějc. Vlastně možná se snažím balit holky jen proto abych o sobě tuhle image udržoval. Fml." Bude to zezačátku nejspíš dost bolestivé, protože z této představy či představ sestávala nemalá (jak u koho teda) část vašeho života. A ego je charakteristické tím, jak moc zásahy do něj bolí, můžete si opravdu připadat jako byste hořeli když se budete takhle sami konfrontovat.

Jakmile si ale ego přiznáte a zničíte ho, dostaví se klid. Už žádné otroctví vám samotným. V dalších článcích se budeme věnovat i tomu, jak odhalit svoji autentickou identitu a úroveň její dozrálosti. Mimochodem, že jste se zbavili ega poznáte tak, že do vašeho deníku už nebudete psát nic o tom, že jste nějak chovali jen proto, abyste o sobě zachovali nějakou image, která vám dodává falešný pocit validace. Můžete o egu přemýšlet jako o štítu bránící nevyzrálé já, kterému ale svojí existencí zabraňuje v dozrání. Obousečný meč.

Protip: Máte-li nějaké již existující deníky z minulosti, můžete je použít pro zpětnou introspekci vaší někdejší mentality. Rozberat sebe z minulosti, jakou image jste si o sobě chtěli uchovávat? Nemáte-li deníky, máte určitě například konverzace na FB či jiných sociálních sítích (nebo statusy a storíčka). Projeďte je a přemýšlejte - kolikrát jste jen chtěli uchovávat nějakou představu o sobě a projektovali jste ji do jiných lidí? Můžete si sepsat i to, to už záleží na tom, jak moc detailní chcete v tomto procesu být.

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started